ag平台客服|注册
Your Position:    ag平台客服|注册??> ??Contests??

ICPR 2018 Contests Special Session: 09:00-11:55, 20th Aug 2018

Session Chair:

Dimosthenis Karatzas (Universitat Autónoma de Barcelona) and Xiang Bai (Huazhong University of Science and Technology)


Program:


09:00-09:30   ICPR2018 Contest on Robust Reading for Multi-Type Web Images

09:00-09:15 Presentation of the competition results

Lianwen Jin, South University of Technology

09:15-09:25 Presentation of 1st place contribution:

Jianshu Zhang, Mingjun Chen, Jiajia Wu, Jinshui Hu, Jun Du, Yixing Zhu, Lirong Dai and Wenchao Wang (iFlyTek & USTC)

09:25-09:30 Presentation of certificates to the winners

Lianwen Jin, South University of Technology



09:30-10:00   ICPR2018 Contest on Fraud Detection Contest:Find-it!

09:30-09:45 Presentation of the competition results

Chloé Artaud, Université de La Rochelle

09:45-09:55 Presentation of 1st place contribution:

Markos Zampoglou, Akis Papadopoulos, Olga Papadopoulou (ITI, Greece)

09:55-10:00 Presentation of certificates to the winners

Chloé Artaud, Université de La Rochelle


10:00-10:30   ICPR2018 Contest on Multimedia Information Processing for Personality & Social Networks Analysis Challenge

10:00-10:15 Presentation of the competition results

Hugo Jair Escalante, Instituto Nacional de Astrofisica, Optica y Electronica

10:15-10:25 Presentation of 1st place contribution:

José E. Valdez-Rodríguez, Hiram Calvo, Edgardo Felipe-Riverón (CIC-IPN, Mexico)

10:25-10:30 Presentation of certificates to the winners

Hugo Jair Escalante, Instituto Nacional de Astrofisica, Optica y Electronica


10:30-11:00 Coffee Break


11:00-11:55   ICPR2018 Contest on Contest on Object Detection in Aerial Images

11:00-11:15 Presentation of the competition results

Gui-Song Xia, Wuhan University

11:15-11:25 Presentation of 1st place contribution on object detection with oriented/horizontal bounding boxes :

Yixing Zhu, Chixiang Ma, Jun Du (USTC)

11:25-11:30 Presentation of 2nd place contribution on object detection with oriented bounding boxes:

Jamyoung Koo (Satreci, South Korea)

11:30-11:35 Presentation of 2nd place contribution on object detection with horizontal bounding boxes:

Hongliang LI, Qishang Cheng, Wei Li, Xiaoyu Chen, Heqian Qiu, Zichen Song, Yao Qi(UESTC)

11:35-11:40 Presentation of 3rd place contribution on object detection with oriented bounding boxes:

Xudong Rao, Xinggang Wang, Wenyu Liu (HUST)

11:40-11:45 Presentation of 3rd place contribution on object detection with horizontal bounding boxes:

Mingtao Fu, Yongchao Xu (HUST)

11:45:-11:55 Presentation of certificates to the winners

Gui-Song Xia, Wuhan University